Jak zvládnout nástup do školky

Školka je zkrátka a dobře součást našich životů. Děti se do školek pravidelně těší, protože chtějí poznat nové kamarády a chtějí se dozvědět a naučit se něco nového. Většinou to špatně snáší především rodiče, kteří najednou nebudou vídat své děťátko denně, jak byli zvyklí poslední tři roky. Nástup do školky je skutečně těžký, každá rodina ho však prožívá jinak. Pojďme se podívat na pár tipů, jak případně zvládnout nástup do školky, když se děti či rodiče chtějí této povinnosti vyhnout obloukem.

Ať už je nástup do školky pro děti i rodiče jakkoli těžký, je to skutečně nutné. V současné době děti potřebují trávit čas s jinými dětmi, potřebují se učit s nimi mluvit. Ve školce nejen, že se naučí mnohým dovednostem, ale také se naučí toleranci a podobným vlastnostem, bez kterých v životě nemohou fungovat.

Ať už chcete nebo nechcete své děti do školky pustit, přinášíme vám pár tipů a rad, které s nástupem dítěte do školky pomohou.

Načasujte si příchody a odchody ze školky

Důležité je si osvojit to, kdy budete vstávat do školky, jak dlouho budete trávit čas s dítětem ve školce či kdy si pro něj přijdete. Dítě si snadno zvykne na tyto rituály, které se budou opakovat každý den. Ráno zbytečně neotálejte a vezměte dítě za ruku s tím, že jdete prožít společně velké dobrodružství. Ve školce mu vysvětlete, že je načase trávit čas s jinými dětmi a že zanedlouho dorazíte. Mnoho rodičů dělá tu chybu, že je s dítětem ve školce zbytečně dlouho, tudíž dítě si chvilku s dětmi hraje a když je maminka ještě v dohledu, najednou se jí nepustí a odejde s ní domů. Zbytečně se tedy ve školce nezdržujte.

Vysvětlování pomůže dětem i vám

Děti jsou zvídavé bytosti, které potřebují mít na všechno odpověď, a to i na to, proč musí chodit do školky. Připravte si tedy takovou odpověď, kterou vaše dítě bude milovat, a opakujte mu to vždy, když nebude chtít vstávat či kdy nebude chtít do školky jít. Vaše odpověď by však měla být taková, která do jisté míry uklidní i vás. Tedy například taková, že si najde kamarády, že se naučí tomu, co se doma naučit nemůže, nebo že si od rodičů odpočine (a rodiče si odpočinou od dítěte).

Mohlo by se vám líbit...