Dítě ve školce už od dvou let? Posuzujte individuálně, radí psycholog

Školy jsou součástí našich životů a jsou to povinné součásti, bez kterých se v životě neobejdeme. I když si to mnozí rodiče neuvědomují, školky jsou tu pro děti. Naučí je zde tomu, co je rodiče naučit doma nemohou. Poznají se zde s kamarády a dozvědí se mnoho nových informací, které by se doma třeba nedozvěděli. Pokud i vaše dítě zanedlouho půjde do školky, znamená to, že přemýšlíte nad tím, jestli dát své dítě do školky klasicky od tří nebo od dvou let. Není pro dvouleté děti školka brzy?

Sice se nyní ve vládě neustále mění zákony a novely o tom, v kolika dětech by mělo chodit dítě do školky. Dva roky jsou však velice brzy. Samozřejmě je nutné na to nahlížet individuálně, protože každé dítě může být jiné, jinak vyspělé a jinak chytré. Jestli dítě vykazuje známky talentu a chytrosti, není důvod, proč by i dvouleté dítě do školky jít nemohlo.

Většinou je to však tak, že dvouleté dítě neumí chodit ani samo na záchod, natož dobře mluvit. Takové děti by si raději měli počkat ještě rok, během kterého případné resty odbourají.

Učitelky budou vděčnější

Samozřejmě i paní učitelky budou vděčnější, když své dítě přivedete do školky ve stavu, kdy už umí samo na záchod a také samo mluví. Děti, které tento základ neovládají, bohužel jsou pro učitelky přítěží. Nemyslíme to ve zlém slova smyslu. Učitelky jsou samozřejmě rády za plné třídy, ale mnohem lépe se pracuje s dětmi, které není třeba přebalovat. Od toho jsou jesle či chůvy, nikoliv učitelky ve školce.

Rozhodujte se individuálně

Mnoho rodičů dělá tu chybu, že se rozhoduje dle svých kamarádů či známých. To, že jejich syn je schopný jít ve dvou letech do školky ještě neznamená, že je toho schopné i vaše dítě. Mnohdy dítěti předčasnou návštěvou školky jenom ublížíte, než prospějete.

Rozhodujte se tedy dle svého osobního uvážení a dle dítěte. Každé dítě se vyvíjí jinak, každé potřebuje jiné množství času na učení základních dovedností.

Mohlo by se vám líbit...