Informace o mateřských školách. Kolik dětí spadá na jednu učitelku?

Mateřské školy jsou zejména pro rodiče instituce, do nichž nechtějí své děti dávat. Jenže děti potřebují mít kamarády, potřebují být v kontaktu s ostatními vrstevníky. Naučí se toleranci, navíc se naučí i mnohým dalším věcem. Dnes jsou navíc školky připravené na to, že rodiče se o své děti bojí, proto jim během dne posílají i fotografie jejich dětí a toho, jak se baví a jak se tvoří nová kamarádství. V současné době však mnoho rodičů je toho názoru, že je ve školkách dětí až moc na to, že se v nich nachází jedna či dvě učitelky. Rodiče tedy zajímá, jak je to ze zákona stanoveno – kolik dětí spadá na jednu učitelku?

Každým rokem se školky potýkají s jiným množstvím dětí. Některé ročníky jsou silné, jiné jsou slabší. Pokud se do školky hlásí abnormální množství dětí, musí se navyšovat také počet pedagogických pracovníků. Jak to tedy je, kolik dětí spadá na jednu učitelku?

Statistiky uvádí jednu věc, vyhláška druhou, v praxi to funguje zase jinak

Otázku lze zodpovědět mnohými způsoby. Existuje na ni opravdu několik odpovědí. Například oficiální statistiky uvádí, že na jednu pedagogickou pracovnici či pracovníka spadá zhruba třináct dětí. Praxe se však od statistik krapet liší. Jelikož chodí učitelky na dvě směny, mnohé z nich hlídají v jednu chvíli i 24 dětí. Mnohdy hlídají učitelky i 28 dětí ve třídě, což ostatně povoluje vyhláška.

Práce ve školkách tak není nic nenáročného. Mnozí ředitelé školek by rádi přijali nové pracovníky, jenže nejsou na ně peníze a razantně jich ubývá.

Dětí by mělo být ve třídě 24, stanovuje vyhláška

To, kolik dětí spadá na jednu učitelku, není důležité – důležitější je vědět, kolik dětí může být v jedné školce. Vyhláška stanovuje, že dětí může být v jedné třídě 24. Mnohé paní učitelky tak skutečně hlídají samotné 24 dětí ve třídě.

To, kolik dětí spadá na jednu učitelku, je podstatné až ve chvíli, kdy s nimi jdou na procházku.

Mohlo by se vám líbit...