Co by mělo dítě umět, než nastoupí do mateřské školky?

S blížícím se startem školního roku se nabízí otázka, co by mělo umět dítě, které nejde sice na základní školu, ale jde teprve do školky. Sice zápisy do školek už dávno proběhly, přesto to některé rodiče v souvislosti se začátkem roku zajímá. Třeba to tento rok čeká i jejich děti, třeba se blíží jejich zápis do mateřské školy a rodiče se chtějí dopředu informovat.  

Dítě, které by mělo jít do mateřské školky, by samozřejmě mělo už něco umět. Paní učitelky v mateřských školách se nemohou starat o děti, jež neumí chodit nebo neumí chodit na záchod. Od toho tu jsou jesličky, které mohou využít rodiče, kteří nemají čas děti neustále zabavovat a neustále se o ně starat.  

Čím samostatnější dítě bude, tím lépe 

Pokud patříte k rodičům, kteří vychovávají malou ratolest, nabízí se otázka, vedete své dítě k samostatnosti? To by se vám totiž mohlo vyplatit v budoucnu. Nejen odborníci, ale také paní učitelky v mateřských školách se shodují na tom, že čím více samostatné a soběstačné dítě je, tím lépe. Pokud budete vést dítě k samostatnosti, pokud budete klást důraz na to, aby dítě zvládalo sebeobsluhu, nástup do školky rozhodně nebude nic těžkého a náročného.  

Samozřejmě kromě samostatnosti je třeba, aby dítě umělo několik základních věcí.  

Co musí dítě umět, než nastoupí do školky 

Dítě by se mělo umět samo obout a zout. Přece jen bude nosit bačkůrky, bude se muset přezouvat na procházku do botiček a podobně. Také by mělo umět poznat si sv vlastní oblečení, které by se mělo naučit oblékat a svlékat. Odborníci doporučují, aby dítě klidně nenosilo zapínací svetříky, ale co nejjednodušší kousky oblečení, jako je tričko nebo mikina přes hlavu či tepláky, nikoli rifle.  

Samozřejmostí je, aby dítě zvládalo chůzi po schodech a samo se najedlo, napilo. Důležité je, aby umělo používat kapesníky, aby se umělo umýt, utřít. Chození na toaletu je samozřejmost. 

Mohlo by se vám líbit...