Jak zvládnout nástup do školky

Nástup do školky bývá často těžší pro rodiče než pro samotné děti. Děti se většinou do školky těší, vždyť tam poznají celou řadu kamarádů a mohou se novému naučit, poznat své vrstevníky. Pravdou však je, že většina rodičů ani nechce dítě do školky dávat, což je škoda. Odpírá se tím možnosti dítěti poznat děti svého věku a lecčemu se naučit. Pokud ale patříte k rodičům, které zrovna letos v září čeká nástup do školky, respektive jejich děti to čeká, možná se ptáte, jak to zvládnout. Nebude dítě plačtivé? Jak tomu předcházet? Co dělat? 

Odborníci i paní učitelky se shodují na tom, že pokud je dítě vedeno od malička k samostatnosti, pak je to výhra. Dítě jako takové nebude mít problém s nástupem do školky, nebude mít problém odloučit se na pár hodin od rodičů. Je zkrátka výhodou vést dítě k samostatnosti, v budoucnu se to vyplatí, a to nejen ve školce. 

Co dělat, když je dítě plačtivé? 

Většinou se rodiče a paní učitelky potácí s tím, že je dítě z počátku velice plačtivé. Co dělat, když dítě při nástupu do školky zkrátka pořád pláče? Odborníci doporučují, že se na dítě nesmí tlačit, chce to jenom čas a taky pořádnou trpělivost. Dítě si zvykne, všichni si zvykají, zejména pokud je nastavený nějaký režim, což u dítěte ve školce je.  

V ideálním případě by rodiče neměli prodlužovat ranní loučení, je třeba dodržovat pravidelný příchod pro dítě. Dítě bude vědět, kdy si pro něj rodič přijde.  

Co když dítě začne plakat ve školce? 

Pokud se obáváte toho, že budete muset pro dítě do školky jít, jelikož bude abnormálně plačtivé, nebojte se toho. Paní učitelky jsou školené, vědí, co dělat, když dítě začne plakat nebo tesknit. Budete až překvapeni tím, jak rychle to uteče a jak snadno dítě ve školce vydrží celý den.  

K receptům učitelek ve školkách patří například neustálý úsměv, dále také přivítání se s dítětem po ránu, projevení radosti, když dítě přišlo do školky, také patří k receptům neustálé vyprávění o tom, na co se dítě může těšit.  

Mohlo by se vám líbit...