Na tvrdý život děti připraví lesní školka

na tvrdy zivot deti

Docela ožehavým tématem posledních let jsou lesní školky. Děti v nich tráví většinu času venku. Nejde jenom o krátkou procházku ven nebo pobyt a hra na školní zahradě či hřišti, což je běžnou součástí denního harmonogramu ve standardních školkách. V lesních školkách je pobyt dětí venku mnohem delší. Nejedná se přitom jenom o hru na hřišti nebo ukázněné procházky ve dvojicích, ale skutečný pobyt v lese.

Otužování je bonusem pro budoucnost

S trochou přehánění by se dalo říci na adresu lesních školek, že nikdy není špatné počasí – to jenom děti mohou být špatně oblečeny. Na druhou stranu je ale nutné poznamenat, že pobyt dětí venku ani v lesních školkách nikdy nesmí být ohrožující pro jejich zdraví. Je proto nutné zajistit takové podmínky, aby děti nemohly nastydnout onemocnět. Velkou výhodou je, že se každodenním pobytem na čerstvém vzduchu významně otužují. Budou pak lépe odolné proti virům a bacilům zejména v přechodných obdobích na jaře a na podzim. Proti dětem z běžných mateřských škol potom nebudou tak často nemocné. Taková výchova je velkou výhodou i do budoucnosti. Odnesou si nejenom do školy, ale i dále do dospělosti.

Cvičí se i jemná motorika

Nemluvě o tom, že pobyt v přírodě má pozitivní vliv na zdraví i psychiku dětí, což potvrzují i představitelé Asociace lesních mateřských škol. Tento typ mateřských škol přináší učení se v terénu. Děti poznávají přírodu v různých ročních obdobích, vidí její proměny. I lesní mateřské školy mají svá stálá místa, děti se díky tomu naučí orientovat v prostoru, vědí, kam půjdou. Budou se na svých místech v lese cítit jako doma. Školy ale mají více míst, aby se i příroda při působení dětí dokázala regenerovat. Přitom každé stanoviště nabízí dětem spoustu možností k osobnímu rozvoji. Například tím, že berou do ruky různé předměty, nejenom stále stejné hračky, se rozvíjí jejich motorika. Vznikají různé situace, které děti připravují na život.

Mohlo by se vám líbit...