Školky jako riziko pro děti

V posledních letech se u nás setkáváme s jedním nešvarem, který se rozmohl. Tímto nešvarem myslíme to, že se děti dávají do školky už poměrně brzy – zhruba od jejich dvou let. Rodiče jsou houževnatí a touží po kariérním postupu, své práci se chtějí opětovaně věnovat co nejdříve to jde. I proto se už prakticky od narození dívají po školce, kam by mohli své dítě dát už od dvou let. Jenže školky nemají kapacity, prostory ani učitelky na to, aby se mohly starat o děti, které pomalu ani neumí na nočník. Navíc rodiče si neuvědomují, že čím dříve se dá dítě do školky, tím rizikovější to pro něj je.  

Na tom se ostatně shodují i lékaři, kteří neustále apelují na rodiče s jednou informací, a sice že imunitní systém dítěte není tak pevný a dobrý jako imunitní systém dospělého člověka. Dětská imunita není vyzkoušená, není vyzrálá, proto k ní tak rodiče musí přistupovat. Pokud tuto informaci neberou v potaz a pouští dítě do školky hned, co řekne první slovo, vystavují jeho imunitu obrovskému tlaku, kterému tak nevyvinutý imunitní systém podlehne.  

Čím dříve jde dítě do školky, tím dříve bude nemocné a tím častěji bude nemocné 

Lékaři stále upozorňují rodiče na to, že vůbec největší boje se svádí s nemocemi a nachlazeními ve chvíli, kdy je dítě do školky. Do té doby se totiž s dětmi sice setkávalo, ale ne tak intenzivně a ne na místě, kde je dětí poměrně hodně. Dětský imunitní systém pozná, že došlo ke změně prostředí, v němž najednou dítě častěji pobývá. Bohužel imunitní systém není tak silný (zejména u dětí starých dvou let), aby odolal ohromnému náporu bakterií, ke kterému dojde.  

Nástup do školky před třetími narozeninami dítěte je rizikový 

Před třetími narozeninami dítěte proto lékaři nedoporučují dávat dítě do školky. Jejich imunita bude dříve napadne a ani se nestihne zotavit, rázem bude nemocné znovu. Tím, že se dodrží pravidlo, že se dítě dává do školky až od tří let, se předejde tomu, že dítě bude častěji nemocné.  

Mohlo by se vám líbit...