Zpoplatnění předškoláků padlo. Návrh neprošel díky neshodě mezi poslanci

Pokud máte doma dítě, které zanedlouho nastoupí do školy nebo které je v předškolním věku, určitě sledujete aktuální dění v naší republice. V nedávné době se totiž rozhodovalo o tom, jestli budou muset školky přijímat i dvouleté děti a jestli se tak z učitelek a jiných pedagogických pracovníků stanou chůvy, nebo jestli to nebude jejich povinností. Kromě toho se také rozhodovalo o tom, jestli dojde ke zrušení povinné předškolní docházky pro pětileté. S tím souvisí i její zpoplatnění.

Jen pro informaci je třeba zmínit, že první zákon byl zrušen. Školky nebudou muset od roku 2020 brát do školky i dvouleté děti, díky čemuž nedojde ke snížení kvality mateřských školek. Pedagogičtí pracovníci nebudou považováni za chůvy, a tak vše zůstane tedy při starém. Pokud však dítě bude výjimečně chytré a na své dva roky vyspělé, mohou školky dítě přijmout, pokud bude místo.

Co se týče druhého návrhu, a sice návrhu týkajícího se zrušení předškolní docházky pro pětileté a její případně zpoplatnění, tento návrh padl. Podle všeho za to může neshoda mezi jednotlivými poslanci.

Povinná předškolní docházka zůstane zachována

I když se mnozí poslanci neshodli, všichni nakonec uznali, že je dobré zachovat povinnou předškolní docházku, a to z jednoho prostého důvodu, aby došlo k jisté socializaci sociálně slabších dětí. Všechny děti by si měly navyknout na pobyt mezi svými vrstevníky, navíc předškolní rok je pro ně stěžejní a není dobré ho podcenit.

Odpadlo i zpoplatnění předškoláků

A s tím souvisí také zpoplatnění předškoláků, které díky předešlému návrhu padlo také. S financemi se pojí i nová reforma, kterou navrhl jeden z poslanců, a sice nová reforma by se týkala nového financování škol, samozřejmě i mateřských škol. Podle všeho by se peníze měly dostávat za počet odnaučených hodin, nikoli za počet žáků. To však všechny zaskočilo, a tak je nepravděpodobné, že by se návrhem reformy zabýval někdo dál.

Mohlo by se vám líbit...