Finanční gramotnost učená už od školky? Jde to

Školka – to je jedna životní etapa. Děti se do školek většinou těší, protože se zde naučí novým dovednostem, setkají se zde s novými kamarády. Tato životní etapa je náročná hlavně pro rodiče, kteří byli zvyklí na to, že děti vídali každý den celý den, nikoliv jenom půlku dne, kterou stejně děti tráví venku se svými novými kamarády. Jsou však samozřejmě rádi, že se děti něco naučí, co je rodiče třeba zapomenou naučit. K těmto novým dovednostem by se mohla řadit i finanční gramotnost.

Dříve jsme si rozhodně ani nedovedli představit, že by se ve školkách nějaká finanční gramotnost učila. Číst, psát a počítat se děti učily hlavně ve školách, nyní to přebírají i školky, které se snaží co nejvíce a nejlépe připravit děti na školní roky. Je to samozřejmě skvělé, jen však za takových okolností je nebudou mít ve školách co učit.

Co se týče již zmiňované finanční gramotnosti, pojďme se na toto téma trochu víc podívat.

Jste pro nebo jste proti?

Ve školkách se přemýšlí o tom, že se skutečně začne učit finanční gramotnost. Děti se mohou naučit hospodařit s penězi díky aktivitám a hrám. Otázkou však je, jestli toto rodiče dovolí, jestli jsou pro. Málokterému rodičovi je milé, když mu bude pětileté dítě mluvit do financí, ale je samozřejmě dobré, když děti porozumí tomu, že utrácet není nejlepší. Otázkou však je, kdy by se měly děti finanční gramotnosti učit. Skutečně už ve školce?

Existuje program, který skutečně zábavnou interaktivní formou učí děti finanční gramotnosti. Tento program se během loňského roku rozjel naplno a zapojilo se do něj zhruba devadesát českých školek.

Inspirovali se zahraničním

Jen ti rodiče, jejichž děti chodí do školek, které jsou zapsány v tomto programu, mohou říct, zdali je to brzy či nikoliv učit děti tomu, jak nakládat s penězi, když nedostávají ve školce ani kapesné. Je třeba však zmínit, že tento program podle všeho má mnoho úspěchů. Nechal se inspirovat zahraničím a stále se do tohoto projektu zapojuje větší a větší počet školek.

Mohlo by se vám líbit...