Dvouleté děti do školky nepatří, myslí si poslanci

Máte děti? Pak se jistě zajímáte o to, jak to bude se školkami. Kolem školek se neustále točí mnoho otázek, poslanci stále neví, jak to bude s povinnou docházkou. Ještě donedávna byli poslanci toho názoru, že by dvouleté děti do školky měly chodit, aby se naučily všemu, co v životě budou potřebovat. Učitelky ve školkách však protestovaly, protože moc dobře vědí, že mnohé dvouleté děti ještě ani neumí chodit na záchod, natož si jen málokdy umí říct, co skutečně chtějí. Učitelkám by to tak přidalo jenom na práci, za kterou jsou i tak málo placené. Nyní se však poslanci rozhodli, že budou jiného názoru a že povinnost školek přijímat dvouleté děti zruší.

Školky zatím nejsou povinny přijímat děti ve dvou letech. Mohou to dělat, ale není to podmínkou. Tato povinnost daná zákone by měla vstoupit v platnost až v roce 2020. Tedy pokud se tak stane. Najednou poslanci obrátili a dumají nad tím, jestli zákon ještě rychle nezrušit, dokud nenabije platnosti.

Kdo přišel s návrhem?

S návrhem přišly zástupci ODS, jejichž návrh byl podpořen i poslanci ANO. Ti v návrhu uvedli, že dvouleté dítě prochází ještě jakousi věkovou krizí, není schopné se mnohdy ani dorozumět, natož chodit na nočník. Učitelky ve školkách by se tak najednou staly spíše chůvami než učitelkami, k tomu jim však jejich pedagogické vzdělání není.

To není to jediné, co se řeší

Dále se stále rozhoduje o tom, jestli bude nebo nebude zavedena povinná školka pro pětileté. Opět je to jakési ustanovení, které má své pro i proti. Rodiče v tom vidí jenom rozšíření povinné školní docházky na patnáct let bez ohledu na finanční či časové možnosti rodičů. Pokud by poslední ročník ve školce byl povinný, jednalo by se skutečně o rozšíření povinné školní docházky.

Poslanci také zvažují povinnost obcí zřizovat dětské skupiny, což by mohlo být náhradní řešení toho, kdyby se zrušilo povinné přijímání dvouletých dětí.

Mohlo by se vám líbit...