Vše o zápisu dětí do školky

Rozhodli jste se dát dítě do školky? Pokud ano, pravděpodobně chcete vědět co nejvíce informací o zápisu, bez které dítě nemůže do školky nastoupit. Během zápisu se zjišťuje, jestli je dítě připravené na nástup do mateřské školky, jestli má jisté vlastnosti a dovednosti, které by při nástupu do školky mělo ovládat. Abyste nešli do školky s mylnými domněnkami či podobně, prozraďme si vše, co zápisu dětí do školky týká.  

I když zápisy do mateřských škol proběhnou až během května, vyplatí se vědět s předstihem, co by mělo dítě umět nebo ovládat.  

Co musí dítě zvládat, jak poznat, že je dítě připravené 

Než začnete vůbec uvažovat nad školkou či nad tím, jestli dáte dítě do soukromé nebo do státní školky, musíte vědět, jak poznat, že je dítě připravené. Pokud připravené není, odložte rozhodování mezi státní a soukromou školkou na později.  

Dítě, jež má nastoupit do školky nebo jež má jít k zápisu do školky, musí být odplenkované čili musí umět samo chodit na záchod. Mělo by být stoprocentně bezobslužné, což také říká, že se musí umět obléknout a mělo by se umět samo najíst. Taky je třeba, aby si dítě umělo říct, co vlastně chce nebo potřebuje.  

Soukromá nebo státní školka? 

Výběr školky by se rozhodně neměl podcenit, to ostatně doporučují mnozí odborníci. Pokud je tedy dítě skutečně bezobslužné, začněte přemýšlet nad tím, jestli je lepší přihlásit ho do státní nebo soukromé školky. Státní školky jsou rozhodně finančně méně náročné, soukromé se musí celé hradit z vlastní kapsy. Rozhodující by však neměla být úplně cena, ale také kvalita vzdělání a vzdálenost.  

Dnes si navíc rodiče mohou vybírat ještě mezi lesními školkami, tanečními školkami, eko školkami či jazykovými školkami, které jsou dnes mezi rodiči velice oblíbené. Existují také školky různého sportovního zaměření. 

Mohlo by se vám líbit...