Sourozenec na cestě. Čím vás může první dítě překvapit?

Jedno dítě většinou nestačí. Lidé většinou sní o rodině skládající se alespoň ze dvou dětí, zejména do budoucna se to ocení. Když se však příchod druhého potomka ohlásí, ne vždycky je na místě radost. Prvorozené dítě, zejména když je v útlém věku, může vykázat řadu negativních emocí, které mohou rodiče zaskočit. Prozraďme si, jak konkrétně prvorozenec reaguje a na co se případně připravit. No, procházka růžovou zahradou to opravdu nebude. 

Vyžadování neustálé pozornosti 

Je logické, že rodiče se budou muset zaměřit na malé miminko, které vyžaduje trochu více pozornosti. Jenže první dítě si může přijít trochu ukřivděné, na což pamatujte. Pokud dítě vyžaduje neustálou pozornost, je to jen běžný jev. Dítě na sebe nějak upozorňovat musí a jelikož má pocit, že se o něj tolik nezajímáte, nebojí se ozvat.  

Snažte se proto vyvážit onu pozornost, kterou dítěti prvnímu i druhému dáváte. První dítě si v žádném případ nesmí připadat, že není stoprocentně v bezpečí a že není stoprocentně obklopen láskou a starostlivostí. 

Strach z opuštění 

Ne vždy to tak bývá, ale v mnoha případech tomu tak opravdu je. Po narození druhého potomka se pozornost upíná na něj a první dítě si rázem může připadat nechtěné. Může se mu zdát, že ho rodiče chtějí opustit a najednou ho přepadne frustrace a strach.  

Dítě se může bohužel cítit nejisté uvnitř rodiny a může se začít uzavírat do sebe. Bohužel tento pocit v sobě často živí, což později může přerůst v nekonečnou rebelii. 

Žárlivost přichází na scénu 

Co je velice časté, je projevování žárlivosti. Rodiče si říkají, že dítě není tak zákeřné, ale pokud se necítí být milováno nebo pokud se cítí, že je opomíjeno, v hlavičkách se rodí jeden zákeřný nápad za druhým. Nenechte proto žárlivost dojít až do stádia, kdy naschvály budou velkého kalibru a budou mít nemilé následky.  

Žárlivost lze naštěstí minimalizovat, a to samotným přístupem k dítěti už ve fázi těhotenství. Starší dítě zkrátka na příchod miminka připravujte. 

Mohlo by se vám líbit...