Děti a zlozvyky. Seznam nejčastějších a rady, jak je odstranit

Děti jsou sice radost, ale také jsou někdy starost. A to především ve chvíli, kdy odhalíte nějaký jejich zlozvyk, který odporuje základním hygienickým pravidlům či který může negativním způsobem ovlivnit zdraví dítěte. Než proto vkročí do školky, snažte se zlozvyk vyřešit. Podchyťte ho včas a ukažte dítěti to, že tudy cesta nevede. 

Mezi obecné zásady toho, jak dítě odnaučit konkrétnímu zlozvyku patří to, že dítě si musí daný zlozvyk uvědomit a pokud si ho uvědomí, může s tím přestat. Případně se doporučuje hledat příčinu tohoto zlozvyku či jeho spouštěč. Vždy ale platí, že čím dřív se se zlozvykem rozhodnete skoncovat, tím lépe. 

Cucáno palce jako problém u malých dětí 

Když dítěti seberete dudlík, hledá náhradu. A tu většinou nachází v podobě palce. Jenže cucání prstu není ani zdravé, ani hygienicky nezávadné, proto je důležité s ním něco udělat, jak se zlozvyk objeví. Pokud řešení zlozvyku podceníte, může dojít ke zkřivení předních zubů čili rovnátka by v takovém případě byla na místě. Může však taky dojít k poškození pokožky prstů.  

Proto se snažte dětem vysvětlovat, že to není hezké. Nebojte se přirovnání k miminkům, což na děti toužící po dospělosti platí. Případně to zkuste s odměnami. 

Skřípání zubů jako méně častý problém 

Mezi méně časté, ovšem velice vážné zlozvyky patří skřípání zubů. Dítě se k tomuto zlozvyku uchyluje nejen nevědomky ve spánku, ale také během dne. Většinou tímto problémem trpí velice ctižádostivé děti nebo ratolesti, které jsou naopak netrpělivé a užírající se. Bohužel skřípání zubů vede k jedinému, a sice k uvolňování zubů z dásní.  

Proto své dítě učte tomu, aby uvolňovalo svou čelist. V případě, že dítě nedokáže zlozvyk ovládat, existují i chránítka na zuby, které mohou špatnému skusu později předcházet. 

Tlučení hlavou jako nebezpečný problém 

K častým a velice nebezpečným problémům patří také tlučení hlavou. Dítě se k tomuto uchyluje většinou v okamžiku, kdy se mu něco odepírá. Je to zkrátka při vzteku. Jelikož při tomto dochází k nenávratnému úrazu, je důležité to dítě odnaučit.  

V tomto případě pomáhá ignorování dítěte. Když zjistí, že se nikdo nedívá, přestane se do hlavy tlouct. Ostatně i dítě samotné to bolí. 

Mohlo by se vám líbit...