Dávat nebo nedávat dvouleté dítě do školky?

Mateřská škola je jedním z prvních velkých kroků v životě dítěte. Zatímco někteří rodiče se mu chtějí vyhnout, jiní naopak jdou do toho po hlavě a možná až příliš brzy. Důvodem je jejich práce a časová vyčerpanost, která je většinou dovede do dobu, kdy dítě už ve dvou letech předávají do rukou zkušeným učitelkám. Nabízí se však otázka – je to správně? 

Ve společnosti je dlouhá léta zažito, že se dítě dává do školky v okamžiku, kdy udeří tři roky jeho života. Jenže uspěchaná doba tomu chce jinak a pouští dítě do školky mnohem dříve. Pojďme si prozradit, jestli je dřívější příchod dětí do školky opravdu adekvátní nebo jestli je to spíše jen týrání dítěte, kterému byste se měli raději vyvarovat. 

O týrání se nejedná 

Pokud bychom se na umístění dětí do školek před druhým rokem života dívali jako na týrání, krkavčích matek by bylo opravdu mnoho. Dokonce několik desítek tisíc, které potřebují svého potomka umístit už dříve než ve třech letech do školních zařízení.  

Je však třeba konstatovat, že státní školky přijímají pouze tříleté děti, dvouleté tak patří spíše do soukromých školek se speciálními třídami, jež zahrnují jen a pouze takto stará dítka. Samozřejmě se ale setkáme s výjimkami.  

Podle odborníků se však o jakési týrání nejedná. Citová vazba se totiž k rodiči váže zhruba do roka a půl, poté je dítě otevřeno i možnosti, že by s rodičem netrávilo čtyřiadvacet hodin denně. Jinými slovy ne, pokud umístíte dvouleté dítě do školy, není to náznak toho, že bude trpět do konce svého života jakýmisi následky planoucí z citového odloučení. To už se nekoná čili to, jestli rodič dá nebo nedá dítě do školky je ryze na jeho osobním vědomí a svědomí. 

Druhý rok jako rok prudkého rozvoje 

Druhý rok života lze přirovnat k prudkému rozvoji dítěte, kdy už ní závislý jenom na svém pečovateli, ale touží naopak i po něčem jiném. Už není ani tolik maličké, do hry vstupuje řeč, pravidelná chůze a docházení na nočník. Dalo by se říct, že po druhém roce života je dítě připraveno udělat velký krok do světa. 

Mohlo by se vám líbit...