Vánoční zvyky, které mohou oživit i vaše svátky s dětmi

Vánoční svátky lze oživit různými způsoby. Děti se potřebují zabavit i v této době, i když pohádek je v televizi opravdu požehnaně. Pokud chcete umocnit v dětech ony kouzelné svátky na konci roku, vyplatí se do programu dne zařadit několik zvyků, jež jsou s námi už od nepaměti. Pojďme si vyjmenovat takové, které zaujmou všechny děti navštěvující školku. 

Pouštění lodiček je zábava i věštba 

Prakticky každý vánoční zvyk lze označit za věštbu. Házení střevíčků, házení slupkou od jablíčka nebo pouštění lodiček. To všechno jsou zvyky, které mají člověku prozradit, jaká ho nebo jeho blízké čeká buducnost.  

Zmiňované pouštění lodiček je u dětí jedna z nejoblíbenějších tradic. Pokud máte po ruce vlašské ořechy a pokud se vám podaří je rozlousknout tak, že se z nich opravdu hezká lodička stane, zjistíte, když je dáte na vodu, koho čeká nejdelší život nebo kdo se bude držet budoucí rok doma či kdo naopak vyletí z hnízda. 

Hvězdička schovaná v jablíčku 

Neboli rozkrajování jablíčka. To je další zvyk na seznamu, který se v českých domácnostech drží už od nepaměti. Během Vánoc je jablek a jiného ovoce na stole plno, proto popadněte jedno a rozřízněte ho společně s dítětem. Když se objeví uprostřed hvězdička, značí to zdraví. Když se však hvězdička uvnitř nenajde, značí to, bohužel nemoc, která bude rodinu doprovázet v nadcházejícím roce. 

Házení slupky z jablíčka 

A abyste z jablíčka využili opravdu všechno, vyplatí se oloupat ho a onu slupku hodit za záda. Opět to můžete praktikovat s dětmi. A říct jim, že písmenko, do jakého se slupka smotá po zahození na zem, je prvním písmenem jména budoucího ženicha nebo nevěsty.  

Ostatně lhát jim nebudete. Přesně o tomto tato stará tradice je. 

Házení střevícem něco pro malé dámy 

Většinou jsou holky těmi, kdo se chtějí vánočních zvyků účastnit. Proto malým princeznám přichystejte další zvyk, kterým je házení střevíce. Princip jistě znáte. Když se špička otočí směrem ze dveří, v následujícím roce se vdá. Pokud bude špička doma, zůstane neprovdána. Malé slečny se rády cítí jako dospělé, a tak jim jistě tento zvyk udělá radost. 

Mohlo by se vám líbit...