Václav Klaus mladší navrhuje zrušení povinné školky

Pokud máte doma ratolest, která navštěvuje školku, určitě vás zaráží tolik novinek, které se zde dějí. Například vešla v platnost novela zákona, která říká, že je povinná školní docházka pro pětileté, aby se tak dokonale připravili na školní docházku. Děti, které jsou tak starší pěti let, musí chodit poslední rok povinně do školky, a to pět dní v týdnu aspoň na čtyři hodiny denně. Pokud by se tak nestalo, rodičové musí dítěti zajistit individuální vzdělávání, které je třeba podložit, protože jinak můžou dostat pokutu, která se vyšplhá až do výše několika tisíc korun. S tím rodiče zásadně nesouhlasí a na jejich stranu se aktuálně přiklání i Václav Klaus mladší.

Václav Klaus mladší je šéfem školského výbory Sněmovny a rozhodl se, že zanedlouho předloží všem poslancům úpravu zákona a vyhlášky, která se bude týkat nejen této povinné školní docházky pětiletých dětí, ale taky se rozhodl zrušit i povinnost, kterou mají školky, jež se vztahuje na přijímání dětí mladší tří let.

Proč chce zrušit povinnost školkám přijímat děti mladší tří let?

S touto úpravou mohou mít potíž hlavně rodičové, protože přece jenom ti jsou tak aktivní, že většinou chtějí jít do práce a děti dát už od dvou let do školky. Jenže od dvou let děti neumí takřka nic – mnohé děti neumí mluvit, jiné neumí dokonce ani chodit na nočník, což je následně problém a velká zátěž pro učitelky. Právě proto se rozhodl Václav Klaus mladší předložit návrh, že školky už nebudou muset přijímat děti mladší tří let. Podle šéfa  školského výboru Sněmovny je to jenom zátěž pro paní učitelky ve školkách, které díky batolatům nemohou ostatní děti vzdělávat tak, jak by měly. Navíc batolata potřebují speciální péči a hlavně jsou často ještě závislá na rodičích.

Proč chce zrušit povinnou docházku pětiletých dětí?

S čím však jistě budou rodičové souhlasit, tak je návrh na úpravu zákona, aby pětileté děti nemusely navštěvovat povinně poslední rok ve školce. Podle Václava Klause mladšího je předškolní povinná docházka zbytečná, děti potřebují v době nepřítomnosti omluvenky, což je zátěž pro rodiče a je to taky zbytečná administrativa pro školky.

Mohlo by se vám líbit...