Už jste slyšeli o nových pravidlech školek?

Školky jsou oblíbenou životní etapou dětí. Přece jenom ve školce si mohou nepřetržitě hrát, naučí se něco nového, najdou si své první kamarády a často i první lásky. Rodičové to však snáší trošku hůře. Ti se nemohou ztotožnit s tím, že děti neuvidí dennodenně nepřetržitě, ale jenom několik hodin. Navíc se stále nemohou ztotožnit s novými pravidly školek, které jim skutečně nevyhovují. Už jste o nových pravidlech školek slyšeli či nikoliv?

Tou nejdůležitější novinkou ve světě školek je to, že pro pětileté ratolesti je školka povinná. Rodiče však s tímto nesouhlasí. Od novely zákona si slibovali, že si budou moct některé dny děti nechávat doma, ale bohužel to možné nebude. Pětileté děti musí ze zákona navštěvovat povinně školku, a to skutečně pět dní v týdnu, a to na minimálně čtyři hodiny denně. Neexistuje, že by rodiče si dítě vzali na dva dny domů – to už skutečně není možné.

Školka jako klasická škola

Díky tomu, že je návštěva školky pro pětileté děti povinná, v době nepřítomnosti se jim klasicky počítá absence, jak jsme zvyklí ve školách. Děti mají své omluvné listy, je třeba omlouvat absenci, a to písemně klidně až čtrnáct dní dopředu, pokud se nejedná o nějakou nemoc.

Rodiče si mohou říct, že děti mohou být nemocné co týden, jenže to by se jim nevyplatilo. Jestliže totiž budou mít děti zameškaný abnormální počet hodin, učitelky jsou povinny nahlásit dítě na OSPOD, tedy sociálním pracovnicím.

Je jiný možnost než povinné chození do školky?

Jestliže by rodiče nesouhlasili s tím, že děti budou posílat pět dní v týdnu do školky, je tu ještě jedna možnost, jak tuto povinnost zákonně obejít. Mohou dítěti zaručit takzvané individuální vzdělávání. Toto individuální vzdělávání je třeba ohlásit případné školce tři měsíce dopředu před tím, než začne školní rok. Dítě taky jednou za čas musí přijít do školky, aby se ukázalo, jestli není zanedbáváno.

Jestliže by rodič nedával dítě do školky, ale ani mu nezajistil individuální vzdělávání, může dostat sankci, která se klidně vyšplhá až do několika tisíc korun.

Mohlo by se vám líbit...