Kam dát dítě do školky? Možností je spousta

Když se rodičovská dovolená chýlí ke konci, rodiče začínají uvažovat, kam svou ratolest umístí. V potaz přichází celá spousta možností – školky nejsou jenom státní. Většinou však tím rozhodujícím faktorem jsou právě příznivé ceny, respektive fakt, že jsou státní školky zcela zdarma. Bohužel v porovnání s těmi soukromými nenabízí takové služby, jaké by člověk dítěti nejraději poskytl.  

Podle odborníků by rodiče měli dilema, ke kterému se schyluje ve chvíli, kdy končí rodičovská dovolená, řešit zavčasu. Bohužel to velmi často nechávají na poslední chvíli, což nevede k těm nejlepším rozhodnutím.  

Veřejné mateřské školky jsou nejpočetnější v republice 

K tomu, že se rodiče rozhodnou pro klasickou mateřskou školu (čili pro státní, respektive veřejnou alternativu) spěje fakt, že se právě tyto školky nachází v České republice v největším množství. Na veřejné školky se vztahuje školský zákon, což rodiče hodnotí jako přínosné. Vědí totiž, podle jakých regulí se budou činnosti ve školce řídit nebo jakým způsobem se bude jejich dítě vzdělávat.  

Jak bylo zmíněno, velkou roli zde hraje také fakt, že se jedná o bezplatné řešení. Veřejné státní školky jsou totiž financovány státem, respektive krajem. Veškeré vzdělávání dětí hradí Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Hradí se vlastně jen školkovné, které není větší než několik stovek korun měsíčně.  

I když se zatím jeví veřejné školky jako to nejlepší řešení, jak již bylo zmíněno, není dětem poskytována taková kvalita vzdělávání. V těchto zařízeních je totiž počet dětí opravdu velký, pedagogové se dětem zpravidla nemohou věnovat individuálně.  

Jaké jsou další alternativy? 

Pokud chcete pro své dítě něco víc, nabízí se soukromé školky. Dnes už jsou naprostou samozřejmostí a nejsou tak výjimečné, jako tomu bylo kdysi. Zatímco některé jsou zřizované právnickými osobami, jiné nikoliv. Na první zmíněné se vztahuje školský zákon čili vzdělávání je v nich velmi podobné jako ve veřejných mateřských školkách. Tedy s tím rozdílem, že je v těch veřejných méně dětí a pedagogové se dětem mohou věnovat o něco víc. 

Mohlo by se vám líbit...