Denní spaní dětem prospívá, shodují se odborníci

V mateřských školách se velice často po obědě schyluje ke spánku. S tím řada rodičů nesouhlasí, protože se domnívá, že se tímto způsobem učitelky “flákají”. Jenže ve skutečnosti se pedagogové řídí jen a pouze tím, co radí odborníci. Ti se shodují na tom, že denní spaní dětem rozhodně prospívá, zejména pokud jsou v období čtyř až pěti let.  

Podle odborníků by dítě v prvním půlroce mělo prospat i čtrnáct hodin. Kolem prvního roku pouze třináct hodin, ve třech letech dvanáct hodin. A i když v období mezi čtvrtým a pátým rokem života je těchto hodin o něco méně, stále se doporučuje věnovat odpoledne alespoň jedné hodině spánku.  

Dětský spánek se totiž rozděluje do úseků, ovšem každý jednotlivý spací úsek je důležitý. Tím nejhlavnějším je ale samozřejmě noční spánek.  

Proč neopomíjet odpolední spánek? 

Samozřejmě každé dítě je jiné a každé potřebuje trochu jiné množství spánku. Každý rodič by se však měl vynasnažit o to, aby během dne alespoň hodinu usnulo, jinak se může dostavit takzvaná spánková deprivace projevující se například zvýšenou podrážděností, také únavou, usínáním v autě u starších dětí nebo vysokou náladovostí a neklidným spánkem, případně i nočním buzením.  

Bohužel se prokázalo, že pokud odpolední spánek chybí v dlouhodobém horizontu, negativně se projevuje na chování dítěte. Dochází k hyperaktivitě, také ke zvýšené agresivitě, nesoustředěnosti, dokonce k impulzivním výjevům či bezdůvodné úzkosti. 

Jak podpořit denní spaní 

Pokud se dítě zrovna nenachází ve školce, kde uléhá se všemi svými kamarády, možná se ptáte, jak doma dítě podpořit k odpolednímu spaní. Není to tak těžké, jen si všímejte prvních známek ospalosti. Ve chvíli, kdy se začnou projevovat, šup s dítětem do postele.  

Odpolední spaní také podpoříte tím, že dítě obléknete do lehkého a hebkého oblečení, ve kterém se bude cítit příjemně. Doporučuje se také dopoledne vyrazit na procházku, aby se unavilo. 

Mohlo by se vám líbit...