Jsou cizojazyčné školky trefou do černého?

V posledních letech se mezi rodiči rozmohl jeden nešvar. Zájem vzrostl o cizojazyčné školky a nabízí se otázka, jestli je krok tímto směrem skutečně tím správným. Podle posledních statistik poptávka po anglických nebo francouzských školkách vzrostla mnohonásobně. Rodiče jsou mnohdy zoufalí, jelikož se ve státních alternativách nenachází dostatek místa pro jejich potomky, jindy si raději připlatí, aby dětem poskytli útočiště s přidanou hodnotou. Pojďme se na to podívat z pohledu odborníků.  

Pakliže aktuálně zvažujete, kam umístíte své dítě až dosáhne tří let svého života, hledáte co nejvíce odpovědí na vaše otázky. I když se najdou přátelé, kteří anglické školky spíše odsuzují, než jim přitakávají, jiní zase říkají, že čím víc řečí znáš, tolikrát si člověkem. Tak proč si základy jazyků neosvojit už ve školce? 

První slova přijdou později, ale za to ve dvou jazycích 

Je zapotřebí si uvědomit, že dětský mozek se velmi dobře tvaruje. Pokud toužíte po tom, aby vaše dítě poměrně brzy ovládalo cizí jazyk a dobře se “chytilo” ve škole, pak nad cizojazyčnými školkami ani chvíli neváhejte. Děti vychovávané dvojjazyčně sice řeknou svá první slova o něco později, na druhou stranu je řeknou už rovnou ve dvou jazycích.  

Nemusíte se obávat toho, že by dítě nevědělo, jaké slovo do jakého jazyka patří. Lidský mozek (a ano, i ten dětský) je velmi chytrý nástroj, který jednotlivé jazyky dokáže rozeznat a zařadit do té správné škatulky. Stejně tak se nemusíte bát, že by dítě nepoznalo, jaký jazyk je jeho mateřský.  

Nutno pokračovat v podobné výchově i ve škole 

Je však třeba konstatovat, že pokud s cizojazyčnou školkou začnete, měli byste tímto stylem pokračovat i poté čili ve škole. V běžných školách se totiž druhý jazyk následně velice rychle upozadí a po nějaké době se to dostane do takového stádia, jako kdyby se dítě druhý jazyk vůbec neučilo.  

Mohlo by se vám líbit...