Rodiče si stěžují na povinnou školku – proč?

Naše ministerstva pořád přicházejí s novými nápady, jak změnit chod naší republiky, jak změnit naše životy k lepšímu. Například nedávno přišlo ministerstvo školství s nápadem, že by se pětileté děti měly povinně posílat do školky. Školka je samozřejmě etapa, kterou miluje každé dítě, protože se zde naučí novým dovednostem a hlavně se zde setká s mnoha novými kamarády, kteří budou třeba přáteli na celý život. Hůře to už snáší rodiče, kteří byli zvyklí na to, že malé ratolesti vídali naprosto nonstop. Nápad ministerstva školství se jim z počátku líbil, nyní se však povinná školka obrací proti rodičům.

Rodičové od této změny očekávali, že ratolesti mohou dávat do školky jenom na pár dní v týdnu. Vždyť pár dní v týdnu určitě musí stačit na to, aby se děti připravily na školní docházku, která je za rok čeká. Jenže to není tak úplně pravda. Od září musí děti skutečně povinně navštěvovat poslední rok ve školce, a to pět dní v týdnu, s čímž většina rodičů bohužel nesouhlasí.

Vyhláška vešla v platnost

Nový zákon a zároveň vyhláška stanovuje, že je skutečně povinná pětidenní návštěva ve státem uznané školce, a to s nejméně čtyřmi hodinami denně. Pokud by nějaký rodič byl proti a nechtěl dítě v tomto případě do školky dávat, je tu ještě jedna možnost, a tím je individuální vzdělávání. Ovšem zde musí rodičové předložit, že dítě není zanedbáváno.

Pokud bude mít dítě individuální vzdělávání, automaticky ztrácí nárok na školku. Navíc se rodiči ukládá povinnost přijít s pětiletým dítětem do školky, aby se ukázalo, jestli je potomek dobře připraven, jestli všechno potřebné zvládá či nikoliv.

Kdy je nutné nahlásit individuální vzdělávání?

Navíc ještě je třeba, aby se individuální vzdělávání nahlásilo do školky v místě trvalého bydliště, do které by jinak dítě mělo chodit. Je třeba to, že dítě nebude navštěvovat školku, hlásit s tříměsíčním předstihem.

Jestliže se tak nestane a dítě nebude ani vzděláváno doma, ani ve státem uznaných školkách, rodiče mohou být postihnuti sankcí, která se může vyšplhat do několika tisíc korun.

Mohlo by se vám líbit...