Jak probíhá den v lesní školce?

Lesní školky lze považovat za hit dnešní doby. V současné době dávají rodiče děti spíše do lesních školek, než aby je dávali do klasických školek z cihel a malty. Pro samotné rodiče je dání dětí do školek traumatický zážitek. Nechtějí své děti do školek dávat, jsou razantně proti tomu. Jenže děti chtějí a potřebují mít kolem sebe vrstevníky, potřebují se naučit tolerantnosti a potřebují se pořádně rozmluvit, když na to přijde. Pokud patříte k rodičům, kteří zvažují dání dětí do lesních školek, potěšíme vám. Přinášíme popis toho, jak vypadá jeden den v lesní školce.

I když jsou rodiče o lesních školkách přesvědčeni, mnozí nevědí, jak to v lesních školkách vlastně probíhá. Co děti dělají, když jsou cely den v lese? To je otázka, kterou si pokládá nejeden rodič.

Začíná to hned z rána

Jako v každé školce začíná příchod do školky ráno. Většinou jsou lesní školky udělány až daleko od parkoviště, proto rodiče si udělají po ránu také malou procházku. Obvykle se startuje den kolem osmé až deváté hodiny, každá školka to má dáno jinak.

Lesní školky mají zbudované budovy či altánky a tepee, kde mohou děti trávit svůj čas, když venku není zrovna hezky. Ráno se většinou dělá takzvaný diskuzní kruh, tím ostatně začíná celý dopolední program. Na programu dne bývají hry a děti se učí, jak k lesu přistupovat, že je nutné ho chránit.

Následuje oběd

Samozřejmě jako v jiných školkách, tak i v lesních školkách hodí děti na oběd. Po obědě následuje poobědový klid, kdy děti spí ve svých spacácích či pod dekami v tepee či v chatkách, záleží, co má školka zbudované. Čtou se pohádky.

Odpolední program je také plný a následuje po dětském poobědovém odpočinku. Někdy se vyrábí výrobky z kůry dřeva, jindy se hraje na hudební nástroje, někdy si děti malují nebo objevují. Děti mohou také sbírat různé plody, listí, učí se poznávat jedovaté rostliny či houby, také se učí orientovat se v terénu. Poznávají zvířátka, vyrábí budky pro ptáky nebo také domečky pro lesní skřítky.

Myšlenka lesní školky je hezká, hlavně za teplých letních měsíců. Otázkou však je, jak moc je to vhodné při nepříznivém počasí?

Mohlo by se vám líbit...