I dítě v předškolním věku se musí učit. Co by mělo ovládat?

Mylné je si myslet, že dítě v předškolním věku si má jen hrát. Sice hraní patří k dětství, ale pokud se vaše ratolest chystá usednout do školních lavic, je třeba, aby na to bylo připraveno. A jelikož jsou mnohé školky dnes uzavřené, je na vás, abyste dítě na tuto éru života připravili. Co by konkrétně mělo ovládat? A co dítě v takzvaném školkovém věku naučit? 

Samostatná sebeobsluha a dostatečná fyzická i pohybová vyspělost 

Co by mělo dítě chystající se usednout do školních lavic umět? Předně by mělo být dostatečně fyzicky, ale také pohybově vyspělé. Mělo by se pohybovat koordinovaně, mělo by být obratné a zdatné. Samozřejmě nemusí umět hromadu přemetů, ale hodit a chytit míč by mělo stejně jako skákat, běhat nebo umět udržet rovnováhu na jedné noze.  

Samozřejmě musí být dítě také sebeobslužné. Myslí se tím například to, že by mělo umět samo jíst a pít, mělo by umět stolovat, zavázat si tkaničky a obléknout se. Stejně tak by mělo umět používat kapesník nebo používat toaletní papír či splachovací zařízení.  

Mělo by umět řídit své chování 

Co je také důležité, tak to, aby dítě umělo řídit své chování. Do školy nelze pustit dítě, které není emočně stálé, které neumí vystupovat samostatně, které neumí vyjádřit svůj názor nebo se neumí oprostit od rodičů. Stejně tak nelze do školy pustit dítě vztahovačné a výbušné, které nedokáže ustát neúspěch.  

Procvičujte jemnou motoriku 

Je dítě připravené na školní éru? Důležité je také procvičovat jemnou motoriku. Je zapotřebí, aby zvládalo činnosti s drobnějšími předměty, jako jsou korálky nebo drobné stavební prvky. Samozřejmě by mělo umět napodobit drobné geometrické tvary, dále by mělo rozlišovat pravou a levou ruku nebo roztřídit prvky zleva doprava.  

Kromě jiného by dítě už ve školce mělo umět pracovat se stavebnicemi, mělo by aspoň trochu malovat, kreslit, vytrhávat nebo nalepovat.  

Mohlo by se vám líbit...