Došlo k uzavření mateřských školek

Pokud sledujete aktuální dění, víte, že od prvního březnového dne došlo k uzavření prvních dvou tříd základních škol a také k uzavření mateřských školek. Na vině je zhoršující se koronavirová pandemie, která už rok sužuje nejen Českou republiku, ale kompletně celý svět. Společně s mateřskými školkami došlo k uzavření i veškerých dětských skupin.  

Najdou se výjimky 

Abychom byli přesní, najdou se však výjimky. Ty se týkají dětí pracovníků ve zdravotnictví nebo v integrovaných záchranných systémech. Jelikož lidé pracující dnes v nejvytíženějších oborech nemohou zůstávat se svými dětmi doma, je důležité, aby se o jejich ratolesti měl kdo postarat. Proto pro ně platí výjimka.  

Pokud však nespadáte do výjimek a musíte se svými dětmi zůstat doma, neklesejte na mysli. Máte nárok na ošetřovné.  

V České republice panují přísnější opatření 

Zavírání prvních dvou tříd základních škol a také mateřských škol však není jediné opatření, ke kterému v uplynulých dnech došlo. Došlo k výraznému zpřísnění a omezení pohybu lidí. Je zakázáno cestovat mezi okresy (opět jsou však stanoveny výjimky) a je zakázáno se pohybovat volně za území své obce.  

Tato nová vládní opatření zatím mají platit do druhé poloviny března. Jestli poté dojde k jejich zrušení nebo jestli se naopak nouzový stav ještě prodlouží, to je otázkou. Stejně velkou otázkou je, jestli budou klesat čísla nakažených. Co stále ještě zavedeno není, tak testování zaměstnanců ve velkých společnostech, kde se onemocnění COVID-19 šíří opravdu velmi rychle.  

Co se týče hlídání dětí u příbuzných, respektive babiček, toto možné je. Je však doporučeno, aby v místech, kde dítě (stejně jako dospělý) prvního března pobýval, během tří týdnů zůstal. Děti, pokud mají být hlídány prarodiči, tak mají u prarodičů také zůstat.  

Mohlo by se vám líbit...