Co dělat, když dítě nechce chodit do školky?

Nástup do školky je pro mnohé maminky něco, co je velice těžké. Dát dítě do školky a nevidět ho dnes a denně, to je něco, co není zrovna lehké. Jenže děti do školky bezesporu patří. Potřebují být v kontaktu s jinými dětmi, potřebují si s nimi hrát a naučit se toleranci a respektu vůči nim. Bohužel ne všechny děti jsou ochotny do školky chodit. V takové chvíli se však musí rodič postavit a obrnit se trpělivostí, jelikož ta je při odchodech do školky nejvíce potřeba.  

Zatímco některé děti zkouší na své rodiče jen smutné oči, jiné děti začínají protestovat hlasitým křikem nebo někdy i pláčem. Příchod do školky může být skutečně i takový, pokud ale máte dítě, které chodí do školky rádo, máte velké štěstí. Jestliže však spadáte do té druhé skupiny, máme pro vás několik tipů, co dělat v takovém případě.  

Je ještě třeba jednou zmínit, že každé dítě je jiné. Každé dítě má ke školce jiný vztah a každé dítě si jiný vztah ke školce vypěstuje. Pakliže si dítě vypěstuje ke školce negativní vztah a bude odmítat tam chodit, máme pro vás několik tipů, co dělat.  

Podporujte nezávislost dítěte 

Rozhodně byste neměli dítě utvrzovat v tom, že školka je špatná a že tam chodí jenom proto, že musí. Měli byste dítě spíše podporovat v jeho nezávislosti a samostatnosti, to ostatně později rozhodně ocení. Pokud budete dítě podporovat v jeho samostatnosti, najednou se z dítěte stane člověk, který nebude mít problém hrát si s jinými dětmi nebo nebude mít problém přijít za jinými dětmi a požádat je o pomoc. Z takového dítěte pak vyroste silný člověk, který se s životem s úctou popere.  

Jak předcházet ranním scénám 

Pokud vám dítě ráno ustavičně pláče, ptejte se ho na důvody. Pakliže nebude mít dítě důvod k breku, automaticky přestane nebo ho ten brek později přejde. Jestliže pláč ráno neustává, zamiřte za učitelkou a promluvte s ní o tom, jak se dítě ve školce chová, jaké má přátele nebo nepřátele. Z toho snadno vydedukujete, proč se dítěti do školky ráno nechce. 

Mohlo by se vám líbit...