Česká republika aspiruje na jednu ze zemí s nejvyšším počtem lesních školek na světě

lesni skolky

Mají za sebou většinou nepříliš dlouhou dobu existence, která se počítá sotva na pár let a přitom už předvedly hezký kus práce. Řeč je o lesních školkách. V minulých letech u nás přibývaly jakou houby po dešti a naše země jich má obrovské množství. Dokonce aspiruje na jednu ze zemí, která má největší počet tohoto typu školek na světě. Nevěříte? Pojďte se přesvědčit.

Stalo se naším vzorem Německo?

Je naprostá pravda, že Česká republika už v současnosti patří mezi jednu ze zemí, která se pyšní nejvyšším počtem lesních školek na světě. Jak je to možné? Čím to je, že tento pro našince nový druh mateřských škol u nás získal tak velkou popularitu? Příčinou je zřejmě skutečnost, že sousedíme s Německem, které je v tomto směru skutečným vzorem. Na zhruba 54 tisíc obyvatel v Německu připadá jedna lesní školka. U nás statistiky říkají, že je zde jedna školka přibližně na 71 tisíc obyvatel. Letos, tedy v roce 2016 u nás statistici napočítali 140 lesních školek. Ovšem v roce 2011 jich bylo pouhých pět. Tehdy bylo vše v plenkách. Za posledních pět let ale došlo v této oblasti k velkým pokrokům. Navíc u nás každoročně přibývá zhruba patnáct dalších lesních školek.

Nemusíte se ničeho bát

K boomu lesních školek přispělo i to, že se konečně vyřešily legislativní otázky, které s nimi souvisí. Staly se součástí novely školského zákona. Začínáme tak trochu dohánět zmiňované sousední Německo, které má předškolní vzdělávání popsané tak, že se do něj pohodlně schovají i lesní školky. Jak to funguje v lesních mateřských školách? Stejně jako běžné klasické mateřské školy je navštěvují děti od tří do šesti let. Většinou jednu skupinu tvoří patnáct dětí, které doprovázejí dva dospělí lidé. Není tedy třeba se obávat, že by o děti nebylo dobře postaráno a dospělí je neuhlídali.

Mohlo by se vám líbit...