Jak zvládnout začátek docházky do mateřské školy

Nástup dítěte do mateřské školky je poměrně psychicky náročná záležitost. Nejeden rodič neví, jak tento krok sobě a dítěti usnadnit. Ratolest umí prakticky všechno, co umět má, ale stále si nejste jistí tím, jestli všechno půjde jako po másle. V takovém případě se vyplatí znát a vědět několik pravidel či zásad, respektive tipů, které mohou vstup do mateřské školky trochu usnadnit. Ne-li dokonce zpříjemnit. 

Tipy pro každého rodiče 

  • Veďte dítě k naprosté samostatnosti. Ať na vás není závislé. Nechte ho oblékat se, jíst i vést hygienu. Když nastoupí do školky, bude všechno zvládat samo, což oceníte nejen vy, ale také učitelky. 
  • Mluvte s dítětem. To je klíčem k úspěchu. Snažte se mu vysvětlit, co se ve školce dělá, jak všechno probíhá, na co se může těšit. Vypichujte samozřejmě jen kladné, pozitivní věci.  
  • Až nastane den D, měli byste dítě po vyzvednutí pochválit. Chvály není nikdy dost, dítě navíc díky tomu zvládne i další dny naprosto v pořádku, bez problémů. 
  • Dodržujte své sliby. Když dítěti řeknete, že ho vyzvednete po obědě, také ho po obědě vyzvedněte. Buďte v těchto časových úsecích opravdu konkrétní, dítěti utknou v hlavě a bude si to takto pamatovat. Pokud neřeknete konkrétní dobu vyzvednutí, budou to pro dítě muka. 
  • Pokud si dítě není jisté, dejte mu s sebou něco z domova, co může mít neustále u sebe. Může to být jeho oblíbený plyšák nebo hračka, kterou v posledních dnech nepustil z rukou. Zkrátka něco, k čemu se případně může upnout. 
  • Nekritizujte dítě za pláč. Pokud bude chtít plakat, tak k němu buďte přívětiví. Je to pro něj velká změna. Je však důležité zůstat rozhodným a nevzít dítěte dřív ze školky jenom proto, že uronilo slzu.  
  • Zbytečně svůj odchod ze školky neprotahujte. Zkrátka dítě postavte před hotovou věc, pomozte mu s věcmi a s malou pusou na tvář se přesuňte do práce.  

Mohlo by se vám líbit...