Soukromá nebo státní školka? To je oč tu běží

Když se dítě dostává ke třetímu roku života, většina rodičů začíná uvažovat nad školkou. Sice v posledních letech se najde více rodičů, kteří bojkotují mateřské školy, jelikož si myslí, že dítěti mohou přinést všechno sami bez pomoci pedagogů, stejně se stále najdou rodiče se selským rozumem, kteří moc dobře vědí, že dítě ve školce získá jakousi toleranci, začne přistupovat k dětem lépe a naučí se samostatnosti. Ti, kteří chtějí své dítě dát do školky, neustále přemýšlí o tom, jestli zvolit soukromou školku nebo státní školku.  

Samozřejmě i v tomto případě je třeba říct, že obě školky mají své pro i proti, jako je tomu ostatně kdekoliv jinde. Proto se podívejme jak na státní, tak na soukromé školky a prozraďme si, jaká zařízení by mělo navštěvovat právě vaše dítko.  

Soukromé školky 

Zaměřme se nejdříve na soukromé školky, kterých v České republice rapidně přibývá. Je třeba říct, že soukromé školky jsou sice daleko dražší než státní školky, za které se prakticky nic neplatí, na druhou stranu je hlavní výhodou soukromých školek individuální přístup k jedincům. Každá učitelka má na sebe méně dětí, tudíž se může každému individuálně věnovat.  

Další výhodou soukromých školek je to, že takové školky přijímají i děti mladší tří let. Není tedy podmínkou, aby dítě dosáhlo třetího roku života. 

Státní školky 

Co se týče státních školek, tou největší výhodou je bezesporu to, že se zde nic neplatí. Maximálně se hradí výlety nebo exkurze, ale to jsou výdaje, které se zaplatí s klidným svědomím, které peněženku moc nestojí.  

Na druhou stranu nebudou moc nadšení rodiče, kteří by rádi dali do školky dítě mladší dvou let. Ve skutečnosti jen málokterá státní školka přijme dítě mladší tří let. Pokud se tak stane, dítě musí být alespoň trochu samostatné, čili musí umět chodit na záchod a samo se obléknout.  

Mohlo by se vám líbit...