Do povinné MŠ nechodí tisíce pětiletých dětí

Máte dítě, které navštěvuje školku? Pak jistě víte o povinné školní docházce, která se vztahuje hlavně na pětileté děti. Povinná předškolní docházka do školy je celkem novinka, s níž se začalo během loňského září. Rodiče se díky nové vyhlášce začali bouřit, někteří své ratolesti až do pěti let nechávali doma, ovšem najednou je musí poslat do školky, jinak jim hrozí pokuta ve výši pěti tisíc korun. I přes tuto pokutu se mnoho rodičů se svými dětmi nedostavilo k zápisu do školky. Kdyby se jednalo o desítky dětí, nebylo by to tak velké haló, bohužel se jedná o tisíce pětiletých dětí, které jsou najednou nedohledatelné.

Do školek se dítě musí povinně přihlásit, pokud se tak nestane, je to považováno za přestupek, který je samozřejmě pokutován. Nikdo by nečekal, že se k zápisu nedostaví tolik dětí. Úřady mají práce nad hlavu. Loňským rokem začalo platit, že pětileté děti musí povinně navštěvovat školku, aby tak byly připraveny na školní docházku. Jenže k zápisu se nedostavuje hned několik tisícovek dětí.

Například jenom v Ústí nad Labem se k zápisu nedostavilo skoro dvě stě dětí, v Kladně se k zápisu nedostavilo sto dětí. Problémem je, že řada dětí je najednou nedohledatelná.

Někteří rodiče alespoň pošlou oznámení

V mnoha případech se stalo, že školkám přišla zpráva, že dítě navštěvuje jinou mateřskou školku zapsanou v rejstříku nebo v zahraničí. V tomto případě je vše v pořádku, není důvod kolem toho dělat rozruch. Pokud se však dítě za nevyjasněných okolností nedostaví, posílá se výzva a následně je účtována pokuta. Bohužel mnohé rodiče každým rokem není lehké dohledat, mnozí jsou takřka nedohledatelní.

Školkám chybí informace

Když se dítě nedostaví na zápis a je najednou nedohledatelné, školky neví, jak postupovat. Nová vyhláška sice už vešla v platnost a podle ní vše funguje už od loňského září, ovšem chybí v ní potřebné informace, které si školky nemohou domyslet. Například chybí pokyny v případě, kdy dítě nedorazí na zápis do školky. Co v tomto případě dělat? Školka by chtěla nabídnout místo jiným zájemcům, kteří jsou například z jiné oblasti, ale nemohou, protože dokud se nezjistí, co s nedostavenými dětmi je, místo jim musí držet.

Mohlo by se vám líbit...