Kdy dát dítě do kroužku? Klidně už ve školce, radí psycholožka

Školka je pro dítě jeden obrovský krok v životě. Stejně tak velkým krokem je to pro jejich rodiče. Řada lidí zvažuje, že děti se do školky dávat nebudou, jelikož je to na ně zkrátka příliš. My však doporučujeme opak. Je dobré dítě dát do školky, stane se zodpovědnější, najde si kamarády, naučí se toleranci. S příchodem dítěte do školky se však pojí i otázka, zdali je dítě s příchodem do školky připravené také třeba na kroužky, které ho posunou zase v jeho rozvoji a dovednostech dál. Zeptali jsme se proto psycholožky.  

Jistě, dítě je možné dát na kroužek už ve školce. Je však třeba nepřetěžovat dítě jako takové. Pokud je pro dítě příchod do školky velkým krokem, na který si nemůže zvyknout, pak je lepší s kroužky počkat. Pokud se však dítě s ostatními dětmi rychle spřátelilo a doslova se do školky těší, pak není důvod dítě do kroužku nedat – třeba jenom na jeden den v týdnu.  

Kroužky však psycholožka navrhuje navštěvovat opravdu jen jednou v týdnu, a to ideálně s rodiči. Dítě by se však do kroužku před šestým rokem života nemělo nutit, nemělo by se přetěžovat, aby si k činnostem mimo domov nevypěstovalo odpor.  

Každé dítě je jiné 

Jak jsme však zmínili, je třeba k dítěti přistupovat individuálně, není třeba ho srovnávat s ostatními. Zatímco některé děti zkrátka chodí rády se svými rodiči třeba do malování nebo keramiky, jiné děti mohou špatně snášet každodenní školku, kde ani nejsou dlouho, ale jen pár hodin.  

V předškolním věku jsou děti jako stvořené pro objevování světa. Dokážou si svůj program vymýšlet samy, proto s nimi svět objevujte.  

Když kroužek, tak jaký? 

Také se nabízí otázka, jaký kroužek pro dítě zvolit, pokud se přece jen pro návštěvu kroužku jednou týdně rozhodnete. Doporučujeme vám zaměřit se tvůrčí činnosti. Co třeba malování? Případně je možné navštěvovat s dítětem kurzy plavání nebo se můžete s ostatními rodiči dát do kupy a chodit jedenkrát týdně na hřiště 

Mohlo by se vám líbit...